ELTE  ELTE Kémiai Intézet

 
Cím: A lángok kémiája és fizikája
Kód: kvvn9388/ea1
Szak: kémia BSc, vegyész, kémia tanár, PhD hallgatók
Ajánlott félév: 5. vagy 6.
Heti óraszám: 2 óra előadás
Előadó: Turányi Tamás egyetemi tanár
e-mail: turanyi@chem.elte.hu
KTCS 146-os szoba  tel.: 372-2500 /1109
Számonkérés: kollokvium
Ajánlás szintje: speciális kollégium




A kurzus témája az égéskémia (combustion chemistry). Az égéskémiai eredményeit az iparilag fejlett országokban széleskörűen alkalmazzák az égési folyamatok hatékonyságának növelésére és a környezeti terhelés csökkentére. Eredményeképpen egyre kevesebb üzemanyagot fogyasztanak a gépjárművek, a közlekedés során egyre kevesebb szennyezőanyag kerül a levegőbe, egyre több elektromos áramot egyre kevesebb CO2 kibocsátásával termelnek meg.  Az égéskémia világa nagyon szines és érdekes, ugyanakkor az égési folyamatok optimalizálása az egyik legnagyobb gyakorlati felhasználása a modern reakciókinetika eredményeinek.

Az előadásokat tömbösítve tartom meg, két egymást követő szombaton. A megfelelö szombatok kiválasztásába a kurzus minden résztvevője beleszólhat a kurzusmailen.

Tematika:

1. Az égéstudomány és alapfogalmai

Az égéstudomány tárgyköre, kapcsolata a kémiával, fizikával, matematikával és a műszaki tudományokkal. Az égéstudomány története, szervezetei és a tématerület főbb folyóiratai. Alapfogalmak: lamináris és turbulens lángok, előkevert és nem előkevert lángok. Sztöchiometriai arány. Lamináris égési sebesség. Főbb kísérleti elrendezések lángok vizsgálatára.

2. Néhány fontosabb égési reakció kémiája

A hidrogén égése: a robbanási határok hőmérséklet és nyomásfüggése, a határok értelmezése részletes reakciómechanizmussal. A nedves CO égése. A metán égése: a C1 és C2 reakciólánc. Nagyobb szénhidrogének égése. Korom keletkezése lángokban.

3. Alacsony hőmérsékletű szénhidrogén-oxidáció

A motorok kopogása. Oktánszám. A jól működő és a kopogó robbanómotor működése. A szénhidrogének öngyulladásának reakciómechanizmusa. A belső H-atom leszakítás szerkezetfüggése. Kétlépcsős gyulladás és a gyulladás negatív hőmérsékletfüggése. Kísérleti elrendezések az alacsony hőmérsékletű szénhidrogén-oxidáció vizsgálatára.

4. Nitrogén-oxidok keletkezése lángokban

Nitrogén-oxidok lángokban és eredetük. A Zeldovich-NO keletkezésének mechanizmusa, jellemzői, kísérleti vizsgálata és számítása. A prompt-NO keletkezésének mechanizmusa, jellemzői, kísérleti vizsgálata és számítása. NO keletkezése N2O útján és a tüzelőanyag nitrogén-vegyületeiből.
Módszerek az NO koncentráció csökkentésére. A lépcsős tüzelés kémiai kinetikai háttere. Szelektív katalitikus redukció. A Thermal De-NOx eljárás jellemzői és kinetikai alapjai.

5. Gázreakciók kémiai kinetikai vizsgálata

Összetett reakciórendszerek leírása. Kísérleti módszerek gázreakciók vizsgálatára: Lökéshullámcsövek, impulzus fotolízis kinetikai spektroszkópiával, kisüléses áramlás, sebességiállandó arányok végtermékanalízisből. Az egyes módszerek előnyei és korlátai. A gázkinetikai adatok jellemzői és pontossága. Az adatok keletkezése és feldolgozása. Adatbázisok. A sebességi együtthatók hőmérséklet- és nyomásfüggésének paraméterezése.

6. A reagáló áramlások leírása

A világ egy 3D reakció-diffúzió-konvekció rendszer. A reagáló áramlások jellemzése. Mérlegegyenletek egydimenziós lamináris előkevert lángok leírása. Egyszerüsítő feltevések. Az általános 1D mérlegegyenlet. Mérleg egyenletek összes tömegre, egy anyagfajta tömegére, és entalpiára. Térbeli koncentráció- és hőmérséklet-profilok számítása a mérlegegyenletek alapján. A mérlegegyenletek közelítő analitikus megoldása. A lamináris lángsebesség becslése.
 


Az előadás PowerPoint filejai, handout (2 oldal/lap) formátumban:

1. rész:
langok_1.pdf  (5,6 Mbyte)

2. rész:
langok_2.pdf (7,1 Mbyte) 

Égések és lángok (egy fejezet a ""Modern fizikai kémia" könyvből, 2013)

vizsgatételek (45 kbyte).


Egyéb érdekességek

Barta László:
Alkalmazott kutatás: egy sajátos módszer
2
008. március 8-án tartott meghívott előadás fóliái (PowerPoint, 11,9 Mbyte)
Az előadás szövege és ábrái kizárólag oktatási célra használhatók fel!

Barta László:
Biomass Production, Supply and Quality Control in Hungary
2011. március 5-én tartott meghívott előadás fóliái (pdf, 8,8 Mbyte)


Égési bemutatókísérleteink a Youtube-on
       1. rész: repülő palackok
      2. rész: NH3-O2 és H2-Cl2 lángok
      3. rész: durranó lufik és Zn-NH4NO3 lángok

Az oldalt Turányi Tamás szerkesztette.